Kazahstan kot velika in relativno stabilna država z ogromnimi energetskimi potenciali ponuja veliko priložnosti za slovenska podjetja, je bilo slišati na nedavnem seminarju, kako poslovati z deveto največjo deželo na svetu, ki se ga je udeležilo preko 30 slovenskih podjetij.
Največ priložnosti za poglobitev medsebojnega gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Kazahstanom je na področju farmacije, informacijsko komunikacijskih tehnologij, digitalizacije, zelenih tehnologij, sodobnih rešitev v energetiki, okoljevarstvu, gradbeništvu in inženiringu, čebelarstvu, zdraviliškem turizmu, športu in izobraževanju.
SPIRIT Slovenija je lani ob robu Astana Expo 2017 podpisal memorandum o sodelovanju s sorodno agencijo Kazakh Invest, je uvodoma poudaril mag. Gorazd Mihelič, direktor SPIRIT Slovenija. »Naša agencija preko vladnega programa za internacionalizacijo spodbuja ustanovitev, delovanje in razvoj slovenskih poslovnih klubov v tujini. Tako si prizadevamo v partnerstvu s KSBC in Kazakh Invest vzpostaviti Slovensko-kazahstanski poslovni klub v Astani pod okriljem njihovega Ministrstva za investicije in razvoj, in tako omogočiti ustrezen institucionalni okvir za slovenska in kazahstanska podjetja, ki bodo skupaj poslovala v Kazahstanu.«Državi še nimata sklenjenega meddržavnega sporazuma o zaščiti medsebojnih investicij, zato je takšna podpora izjemnega pomena.
V želji po okrepitvi sodelovanja med obema državama je bil na pobudo slovenskih podjetij pred leti v Sloveniji ustanovljen Kazahstansko slovenski poslovni klub. »Želimo si strateškega partnerstva med obema državama, kar bi gotovo vplivalo na poglobitev gospodarskega, kulturnega in tudi političnega sodelovanja med državama, ki sta si v marsičem podobni,« je dejal Dejan Štancer, predsednik kluba.